اگر به‌دنبال بهترین عملکرد و سرعت در آسانسور ساختمان خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم که سراغ خرید موتور گیرلس ماتو درایو بروید. این مدل مزایای بیشتری نسبت به مدل‌های گیربکسی داشته و ارزش خرید بسیار فوق‌العاده‌ای دارد.<

بررسی کامل تفاوت‌های موتور گیرلس و موتور گیربکس دار

  • خانه وبلاگ ها بررسی کامل تفاوت‌های موتور گیرلس و موتور گیربکس دار
آریا تریدینگ

بررسی کامل تفاوت‌های موتور گیرلس و موتور گیربکس دار

۱۴۰۳/۰۲/۲۹

همان‌طور که می‌دانید مدل‌های مختلفی از موتور آسانسور در بازار وجود دارند. بهترین آن‌ها موتور گیرلس نام داشته و از مزایای بسیار جذاب و عالی برخوردار است. این موتور بدون استفاده از گیربکس و با کمک کنترل ولتاژ عملکرد خود را کنترل می‌کند. موضوع مهمی که وجود دارد این است که علاوه‌بر این مدل، موتورهای گیربکس‌دار نیز وجود دارند. مدل‌های گیربکس‌دار نیز ویژگی‌های خود را دارند؛ اما باز هم بسیاری از افراد مدل گیرلس را انتخاب می‌کنند. همراه ما باشید تا در ادامه این مطلب تفاوت‌هایی که میان مدل‌های گیربکسی و بدون گیربکس وجود دارد را بررسی کنیم.

همان‌طور که می‌دانید مدل‌های مختلفی از موتور آسانسور در بازار وجود دارند. بهترین آن‌ها موتور گیرلس نام داشته و از مزایای بسیار جذاب و عالی برخوردار است. این موتور بدون استفاده از گیربکس و با کمک کنترل ولتاژ عملکرد خود را کنترل می‌کند.
موضوع مهمی که وجود دارد این است که علاوه‌بر این مدل، موتورهای گیربکس‌دار نیز وجود دارند. مدل‌های گیربکس‌دار نیز ویژگی‌های خود را دارند؛ اما باز هم بسیاری از افراد مدل گیرلس را انتخاب می‌کنند. همراه ما باشید تا در ادامه این مطلب تفاوت‌هایی که میان مدل‌های گیربکسی و بدون گیربکس وجود دارد را بررسی کنیم.

موتور گیربکس‌دار آسانسور چیست؟

در پاسخ به این سوال که موتور آسانسور گیربکس‌دار چیست باید گفت که این مدل از رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین مدل موتورهای آسانسور است. این مدل به‌صورت الکترومغناطیسی کارکرده و از گیربکس نیز استفاده می‌کند. این یعنی برای کنترل سرعت در این دستگاه باید از قطعات مهمی مانند چرخ‌دنده‌ها و فلایویل استفاده کرد.
موضوع مهمی که دراین‌رابطه وجود دارد این است که این مدل قدیمی شده و معایبی را نیز به‌همراه دارد. از تولید صدای بسیار زیاد گرفته تا مصرف انرژی بالا و نیازمند سرویس‌های دوره‌ای، معایب این مدل‌ها محسوب می‌شوند. به همین دلیل است که پیشنهاد می‌کنیم سراغ موتور گیرلس بروید.

 

تفاوت‌های بین موتور گیرلس و گیربکسی

اگر می‌خواهید یکی از مدل‌های موتور گیرلس ماتو درایو یا موتورهای گیربکسی را برای خرید انتخاب کنید، بهتر است تفاوت‌هایی که میان این مدل‌ها وجود دارد را به‌طور کامل بلد باشید. مهم‌ترین این تفاوت‌ها به شرح زیر هستند.

نوع طراحی موتور

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید دررابطه‌با این موتورها بررسی کنیم، نوع طراحی آن‌ها است. طراحی موتور بیشترین تأثیر را در عملکرد آن داشته و می‌تواند در نحوه کار آن نیز تأثیر بگذارد. در مدل‌های گیربکسی و موتور گیرلس ماتو درایو از طراحی‌های متفاوتی استفاده می‌شود.
در واقع در مدل‌های گیربکسی شفت با استفاده از یک گیربکس کنترل شده و سپس انرژی تولید‌شده به فلکه کشش انتقال پیدا می‌کند. این موضوع باعث کنترل سرعت و کاهش و افزایش آن می‌شود؛ اما در مدل‌های گیرلس، شفت به‌طور مستقیم درون استاتور قرار گرفته و ازطرف‌دیگر به فلکه کشش اتصال پیدا کرده است. این ساختار را موتور درایو مستقیم می‌نامند. 

قابلیت‌های سرعت و ارتفاع

تفاوت دیگری که میان موتور گیرلس و گیربکس‌دار وجود دارد، تفاوت میان میزان سرعت و ارتفاع پشتیبانی‌شده توسط آن‌ها است. این موضوع بسیار مهم بوده و تجربه کاربری از موتور را تمایز می‌دهد. مدل‌های گیربکسی می‌توانند تا سرعت 10 متر در ثانیه حرکت کنند؛ همچنین حداکثر ارتفاع قابل پشتیبانی در آن‌ها معادل 100 متر است.
این موضوع در مدل‌های گیرلس متفاوت بوده و بسیار بهتر ظاهر شده است. در مدل‌های بدون گیربکس سرعت موتور قابلیت افزایش تا 20 متر بر ثانیه است و این قابلیت را دارد که تا 500 متر ارتفاع کابین را جابه‌جا کند. این یعنی برای ساختمان‌های بسیار بلند نیازمند موتورهای گیرلس هستید

یکنواختی عملکرد مدل‌های گیربکسی

مشکلی که در مدل‌های گیربکسی وجود دارد این است که عملکرد آن‌ها به‌شکل یکنواخت نبوده و با ارتعاشاتی همراه هستند؛ این موضوع به‌دلیل استفاده از گیربکس است؛ اما در مدل‌های گیرلس به این شکل نیست. در مدل‌های گیرلس حرکت به‌شکلی فوق‌العاده نرم بوده و بدون ارتعاش انجام می‌گیرد.
چنین موضوعی باعث شده تا تجربه استفاده از موتور گیرلس بهتر شود و مشکلی در این میان به‌وجود نیاید. می‌توانید برای هتل‌ها و مراکز تجاری که عملکرد نرم موتور آسانسور بسیار اهمیت دارد از این مدل بهره ببرید.

صدای تولید شده مدل‌های گیربکسی

صدای تولید‌شده توسط موتور آسانسور بسیار مهم بوده و می‌تواند ساکنین ساختمان را تحت‌تأثیر قرار دهد. در مدل‌های گیربکسی نویز تولیدشده زیاد بوده و در آسانسور و برخی از واحدها به‌طور کامل شنیده می‌شود؛ اما در موتور گیرلس ماتو درایو این مشکل وجود نداشته و با کمترین صدا کار می‌کند.

 

نحوه نگهداری از موتور

موضوع بسیار مهمی که باید برای خرید موتور گیرلس یا مدل گیربکسی به آن توجه داشته باشید، نحوه نگهداری از موتور است. درصورتی‌که مدل‌های گیربکس دار را تهیه کنید، باید هرچند وقت یک‌بار متخصصی را برای تعمیر و سرویس آن بیاورید.
این کار شامل تعمیر قطعات و روغن‌کاری می‌شود؛ اما در مدل‌های گیرلس این مشکل وجود ندارد. شما این قابلیت را دارید که پس‌از خرید این مدل آن را نصب ‌کرده و دیگر به آن کاری نداشته باشید. تنها پس‌از مدتی طولانی از استفاده، بهتر است آن را سرویس کنید تا عمر مفید دستگاه حفظ شود.

هزینه خرید موتور

هزینه خرید موتور آسانسور مهم‌ترین عاملی است که در مدل‌های گیرلس و گیربکسی تفاوت دارد. درصورتی‌که مدل‌های گیربکسی را تهیه کنید، نیازی به پرداخت هزینه‌های زیاد نیست. قادر هستید انواع مدل‌ها و توان‌های این دستگاه را با قیمتی مناسب تهیه کنید.
ازطرف‌دیگر قیمت موتور گیرلس ماتو درایو یا برندهای دیگر بسیار گران بوده و دلیل آن نیز استفاده از قطعات حرفه‌ای‌تر است؛ اما باید این را در نظر داشته باشید که عملکرد مدل گیرلس بهتر بوده و با وجود قیمت بالا، ارزش خرید آن بسیار بیشتر است.

ایمنی عملکرد موتور

آخرین چیزی که می‌خواهیم به‌عنوان یک عامل مهم برای خرید موتور گیرلس و موتورهای گیربکسی بررسی کنیم، ایمنی این موتورها است. شما این امکان را دارید که به‌طور کامل، این موارد را بررسی کرده و سپس یک مدل را با خیال راحت از امنیت جانی و عملکردی تهیه کنید.
در مدل‌های گیرلس امکان رخ‌دادن اتفاقات کمتر بوده و در نتیجه عملکرد آن ایمن‌تر است. این دستگاه از چرخ‌دنده استفاده نکرده و به همین دلیل امکان شکستن آن‌ها وجود ندارد. ازطرف‌دیگر استفاده از قطعات الکترونیکی باکیفیت، کنترل عملکرد و وضعیت را بسیار دقیق‌تر می‌کند.

جمع‌بندی
درصورتی‌که به‌دنبال خرید بهترین مدل‌های موتور آسانسور هستید، خرید موتور گیرلس ماتو درایو چین را به شما پیشنهاد می‌کنیم. به‌طورکلی مدل‌های گیرلس نسبت به مدل‌های گیربکسی مزایای بسیار زیادی داشته و در هر بخشی برنده به‌حساب می‌آیند.
بسیاری از افراد هنوز هم مدل‌های گیربکس‌دار را برای آسانسور ساختمان خود استفاده می‌کنند؛ اما درصورتی‌که با تفاوت‌های این مدل با موتورهای گیرلس آشنا شوند، قطعا نظرشان عوض خواهد شد. در این مطلب به‌طور کامل تفاوت‌هایی که میان این مدل‌ها وجود داشت را باهم بررسی کردیم.