ریل آسانسور

آریا تریدینگ

ریل آسانسور

۱۴۰۲/۰۳/۲۸

ریل آسانسور

یک سیستم آسانسور چندین بخش اصلی دارد یکی از مهم ترین این اجزا که برای راه اندازی آسانسور به آن نیاز داریم ریل آسانسور است. در یک تعریف ساده ریل آسانسور هم در چاه آسانسور همانند ریل قطار عمل کرده و کابین به همراه وزنه تعادل باید بر روی ریلی که برای آنها تعبیه می گردد حرکت کنند. ریل های آسانسور از جنس فولاد ساخته می شوند و باید دارای کیفیت مطلوبی باشند تا در هنگام فعال شدن ترمز اضطراری یا همان پاراشوت، بتوانند مقاومت لازم را داشته باشند. در این مقاله آریا تریدینگ قصد داریم تا در این رباطه بیشتر برای شما توضیح دهیم،‌با ما همراه باشید.

ریل آسانسور | آریا تریدینگ

انواع  ریل آسانسور

ریل ها انواع مختلفی دارند که هر کدام را مطابق با ظرفیت ها و مشخصات فنی آسانسوری که در نظر داریم انتخاب می کنند. در انتهای تمام ریل های آسانسور نر و مادگی وجود دارد که بتوان آن ها را به شاخه دیگری وصل کرد. این موضوع برای تمام ریل ها که برند های مختلفی نیز دارند برقرار است و به عنوان یک موضوع اتوماتیک و استاندارد انجام می شود که در چاه آسانسور با عمق زیاد نصاب ها برای راه اندازی آسانسور ها به مشکل نخورند. بنابراین وقتی ارتفاع و یا حجم آسانسوری بالا است، قطعا بر روی ضخامت و کیفیت ریل انتخابی تاثیر گذار است، و باید از ریل های مقاوم و مرغوب استفاده شود.

اجزای تشکیل دهنده ریل آسانسور

معمولا ریل های آسانسور را در شاخه های ۵ متری به فروش می رسانند. بعد از اینکه شاخه های ریل آسانسور به همدیگر وصل شدند یک مسیر حرکت یکپارچه برای کابین به همراه وزنه تعادل در چاه آسانسور تشکیل می شود. برای جلوگیری از به وجود آمدن انحراف در مسیر ریل آسانسور از شابلون ریلی استفاده می شود. برای حرکت نرم و کم صدای کابین بر روی ریل آسانسور لازم است تا سطح ریل همواره روغنکاری شده باشد، به همین منظور بالای کابین آسانسور، روغندانی تعبیه شده است که این وظیفه را بر عهده دارد، روغنی که برای اینکار استفاده می شود باید از جنس با کیفیت باشد، و در زمان بازدیدها برای سرویس و نگهداری باید میزان روغن چک شود، تا در صورت کم شدن، مخزن آن شارژ شود. برای لغزیدن کابین و همچنین وزنه تعادل بر روی ریل آسانسور از کفشک استفاده می گردد، کفشک در دو نوع اصطکاکی و لغزشی ساخته می شوند.

ریل آسنسور چیست؟ | آریا تریدینگ

 

یک ریل آسانسور خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 

یک ریل مناسب باید حتما دارای استاندارد ISO اروپا باشد.

مواد اولیه مناسبی در آن استفاده شده باشد.

برند معتبر و معروفی داشته باشد.

دارا بودن مشخصه $ مابین دو سوراخ انتهایی داخل سمت نری جهت اثبات ساخت اسپانیا

اگر ریل آسانسوری ساخت کشور چین باشد می توانید عبارت Savera China را ما بین دو سوراخ انتهایی داخل ریل مشاهده نمایید.

بهره مندی از کیفیت بالا ، قابلیت ارتقاء و در حین حال قیمت مناسب از فاکتور های اصلی انتخاب ریل آسانسور می باشد.

ریل آسنسور | آریا تریدینگ

 

سایز بندی ریل ها آسانسور چگونه است؟

 

برای اینکه یک ریل آسانسور به معیار های مختلفی توجه می شود مثلا ارتفاع و سرعت از جمله عوامل مهمی هستند که در ساخت ریل آسانسور تاثیر دارند. اما معیار های مختلفی برای سایز بندی ریل های آسانسوری وجود دارد که ما در این بخش به آن می پردازیم:

ریل T5: از این ریل ها برای آسانسور هایی که ظرفیت آن ها ۴ نفر است و سرعت آن ها یک متر بر ثانیه است و ارتفاع آن ها ۱۵ متر است.

ریل T9:   این ریل ها برای آسانسورهای با ظرفیت تعداد ۷ نفر، سرعت ۱.۲ متر بر ثانیه و ارتفاع ۳۰ متر مناسب است.

ریل T16: این ریل ها برای آسانسورهای با ظرفیت تعداد 12 نفر، سرعت 1.6 متر بر ثانیه و ارتفاع بین 30 تا 50 متر مناسب است.

ریل T12: این ریل ها برای آسانسورهای با ظرفیت تعداد بیشتر از 12 نفر، سرعت بیشتر از 1.6 متر بر ثانیه و ارتفاع بیشتر از 50 متر مناسب است.

  ریل آسانسور | آریا تریدینگ

 

نکات مهمی که هنگام خرید آسانسور باید به آن ها توجه داشته باشید:

قبل از هر چیزی باید توجه داشته باشید که ریل های آسانسور شامل براکت،‌پیچ مهره، مهره در نمره های ۸ تا ۱۲ خواهد بود. اگر ریل مد نظر کیفیت بالایی داشته باشد و همچنین از برند معتبری نیز باشد یقینا گران تر خواهد بود. از طرفی باید توجه داشته باشید که هر چقدر ریل شما از مقاومت ساختاری بالاتری برخوردار باشد در نتیجه از کیفیت بهتری برخوردار است.

درصورتی‌که ریل استانداردهای کیفی ایزو، CE و دیگر موارد را داشته باشد قیمتش بالاتر خواهد بود. طراحی با دستگاه‌های پیشرفته و حرفه‌ای نیز به طبع حاشیه سود بیشتری را برای شرکت‌های تولیدکننده به وجود می‌آورد. از جمله عوامل دیگری که روی قیمت انواع ریل آسانسور تأثیر می‌گذارد می‌توان به:

کشور مبدأ سازنده ریل

برند

کشش سرد یا گرم

طول و سایز

ظرفیت تحمل وزن و بار

امکان استفاده روی آسانسورها با سرعت‌های مختلف

نهایت سرعت

تعداد توقف

کیفیت براکت و لقمه

خدمات پس از فروش و گارانتی

سود فروشندگان

وزن ریل

اشاره کرد.

ریل آسانسور  | آریا تریدینگ

 

جمع بندی

همان طور که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم، ریل آسانسور از مهم ترین بخش های آن است و وظیفه ی آن هدایت کابین و تامین ایمنی آن است. به همین علت هر گونه نقصی در ریل یا نصب آن می تواند به آسانسور یا اقراد آن آسیب بزند. از طرفی به این نکته نیز اشاره کردیم که ریل ها انواع مختفی دارند که هر کدام را با توجه به کاربردی که دارند استفاده خواهند کرد. همچنین در انتخاب یک ریل مناسب باید علاوه بر ویژگی های فنی سایر مشخصات مثل برند تولید کننده و قیمت آن را در نظر داشته باشید.